12-12-2007

Відповідальність за підпільне виготовлення горілки

Останнім часом збільшились факти виготовлення горілки шляхом відкриття підпільних цехів. При цьому необхідно зауважити, що особи, які виготовляють горілку з метою збуту не мають на увазі, що вони здійснюють злочин, за яким передбачено штраф або обмеження волі на строк до 3-х років, згідно ст. 204 Кримінального кодексу України. Сировину, яку використовують для виготовлення горілки, всі називають спиртом і кожен знає, що спирт – це дуже міцна алкогольна рідина, з якої можна зробити горілку, розвівши його з водою.
Як правило, ніхто не задумується над тим, яким чином до нього потрапляє спирт. На даний час всі спиртові заводи є державними підприємствами і реалізують спирт виключно за нарядами. Процедура легального отримання спирту доволі складна і підконтрольна. Придбати якісний спирт безпосередньо у виробника практично неможливо. Але, як-то кажуть у народі, “немає проблем, які неможливо вирішити”, і починають створювати схеми переходу спирту в тінь, звідки він потрапляє через перекупників до пересічних громадян. Одна із схем тіньового використання спирту полягає в його денатурації. Такий спирт продається з заводу за цінами без нарахування акцизного збору та податку на додану вартість. Після придбання денатурованого спирту та виводу його з офіційного обігу такий спирт проходить “очищення”. Але очищується він тільки зовні. Очищений склад суміші, яку вже спиртом назвати неможливо, продовжує вміщувати в собі речовини, котрі швидко впливають на організм людей, зокрема, під час вживання людиною напоїв, виготовлених на її основі, руйнується печінка, нирки, інші внутрішні органи, люди втрачають зір.
Використання такого “дешевого” спирту становить великий інтерес для тих, хто виготовлює саморобну горілку з метою збуту.
Відділом податкової міліції Конотопської МДПІ постійно здійснюються заходи направлені на виявлення фактів виготовлення алкогольних напоїв з метою збуту та документування злочинної діяльності таких осіб. По кожному виявленому факту порушуються кримінальні справи, які після проведення досудового слідства направляються до суду. Так, в четвертому кварталі 2007 року встановлено, що мешканка м. Конотопа громадянка Л. за місцем проживання налагодила виготовлення горілки зі спирту невідомого походження. В результаті експертного дослідження виготовленої нею горілки, залишки яких були виявлені в неї вдома, було встановлено, що вони мають шкідливі для людини домішки, і тому такий спирт не придатний для вживання людиною в будь-якому вигляді. Дії такої підприємливої громадянки було кваліфіковано за ч.3 ст.204 КК України і вона постала перед судом.