18-12-2007

Без порушень законодавства

Податки є основним джерелом надходжень до держбюджету. Чимало тих, хто працює на приватних підприємствах, намагаючись отримати більші доходи, охоче погоджуються на використання суб’єктами підприємницької діяльності різноманітних схем щодо ухилення від оподаткування. Інакше кажучи, громадяни отримують невраховані доходи і, як безкоштовний додаток, - соціальну незахищеність.
З початку року відділом оподаткування фізичних осіб Глухівської МДПІ проводились контрольні рейди впродовж яких було обстежено 437 торгові точки приватних підприємців. В результаті перевірок встановлено 36 фактів порушення трудового законодавства. Також проведені спільні рейди з представниками міністерства транспорту, інспекції праці та ДАІ, виявлено 7 незареєстрованих найманих працівника.
Так, в результаті лише однієї планової документальної перевірки в листопаді місяці було встановлено, що згідно наданих пояснень трьох працівників, які знаходились в трудових відносинах з підприємцем П. , заробітна плата найманим працівникам сплачувалась щомісяця, але податок з доходів фізичних осіб утримувався не в повному обсязі, що призвело до неутримання і неперерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб. За результатами перевірки було донараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 473 грн. та застосовано штраф - 946 грн.
Використання праці громадян без укладання з ними трудових договорів розглядається як одне з найгрубіших порушень законодавство про працю. Крім того, такий трудовий договір має бути зареєстрований у службі зайнятості. Якщо підприємець не виконав ці обов’язки, то він порушив норми законодавства про працю і , як слідство, до нього однозначно можуть застосувати адміністративну відповідальність, а конкретно адміністративний штраф. Та навряд чи можна уявити, щоб офіційно не оформлений працівник не був ні в чому обмежений порівняно з працівником, оформленим офіційно. Так, наприклад, неофіційна виплата зарплати призводить до відсутності у працівника пенсійного стажу, позбавлення права працівника на допомогу під час хвороби. Незнання працівником своїх прав, які зазвичай прописуються у трудовому договорі, часто призводить до порушень під час надання відпусток тощо.
На сьогоднішній день можна зазначити, що зріс рівень податкової культури платників податків – фізичних осіб: нині під час співбесіди з потенційним роботодавцем не лише сума а й прозорість заробітної плати є одним з ключових питань, що цікавлять претендента на ту чи іншу посаду.
Заступник начальника відділу оподаткування фізичних осіб Конотопської МДПІ Віктор Копилов