27-12-2007

Підрозділи аудиту – складова частина єдиного податкового механізму

Взаємовідносини між органами державної податкової служби та платниками податків розвиваються у напрямку налагодження партнерства та зменшення втручання в їх господарську діяльність. Підрозділи аудиту юридичних осіб є складовою частиною єдиного податкового механізму ДПА України. Стратегія підрозділів аудиту полягає в упередженні випадків ухилення від сплати податків та платежів. Найбільша увага приділяється несумлінним платникам податків, тим, які при значних обсягах валових доходів сплачують незначні суми податків, використовуючи при цьому схеми мінімізації та ухилення від оподаткування. За 11 місяців 2007р. відділом аудиту юридичних осіб Конотопської МДПІ проведено 61 планову перевірку та 82 позапланових. За результатами перевірок донараховано податків і зборів на загальну суму 270,2 тис. грн., зменшено збитків на суму 429,5 тис. грн. та зменшено ПДВ, заявленого до відшкодування на 1132,8 тис. грн. Вся донарахована сума, тобто 270,2 тис. грн., надійшла до бюджету.
Найпоширенішими схемами мінімізації, ухилення від оподаткування, встановленими під час перевірок, які використовувалися платниками податків – порушниками законодавства, є:
- здійснення перед оплат,
- включення до складу валових витрат послуг нематеріального характеру, а саме маркетингових, аудиторських послуг, страхування ризиків,
- продаж товарів за цінами, нижчими за ціну придбання,
- здійснення взаєморозрахунків з СГ, що мають ознаки фіктивності тощо.
Нещодавно закінчилася документальна перевірка підприємства К., яке є переробним, і яке безпідставно заявило до відшкодування з бюджету ПДВ. При цьому підприємство використало схему, спрямовану на “викачування” коштів з бюджету, реалізовуючи товар на експорт. Так, підприємство К. відвантажило власну готову продукцію іншому підприємтву-нерезиденту і тут же придбало у нього цю ж продукцію з метою отримання права на податковий кредит по декларації по ПДВ по розрахункам з бюджетом, тому що в подальшому здійснило реалізацію товару на експорт.
Укладені договори між суб’єктами господарювання було подано до Господарського Суду з метою визнання угод недійсними. Судом винесено постанову, згідно якої визнано недійсними угоди, в результаті чого зменшено суми ПДВ заявлені до відшкодування.
Робота податківців зосереджена на запровадженні принципу неминучості покарання порушників податкового законодавства шляхом оперативного викриття і здійснення перевірок суб’єктів господарювання, що ухиляються від сплати податків. Це сприятиме створенню рівних умов для діяльності сумлінних платників податків.